Nem mindegy, hogy hol köpködsz, vagy mikor húzol magas sarkút, esetleg hol fürdesz bermudában. Nézz utána az európai országok törvényeinek is, mert börtön vagy súlyos pénzbírság lehet a vége a tudatlanságodnak. Ha nyaralni indulsz, ezekre ügyelj!
A brit Telegraph nemrégiben összeszedte a legmeglepőbb törvényeket a világ minden tájáról, amelyekre az utazóknak érdemes figyelni. Nehogy egy véletlenül eldobott rágógumi vagy egy magas sarkú, csinos cipő miatt lesitteljenek bennünket pár napra. A nyaralási szezon előtt összegyűjtöttem a cikkből a legfontosabb európai tudnivalókat, olyan országokból, ahová magyarok is gyakran utaznak. Általában elmondhatjuk, hogy minden országnak megvannak a saját közlekedési szabályai, amelyeket érdemes betartani. Az alkohol- és a cigarettahasználat bizony sok helyen teljesen tiltott vagy erősen korlátozott, hogy a drogokról ne is beszéljünk. Több helyen hangoskodni sem lehet éjjel és a ruházkodást is szigorú szabályok befolyásolják. Az útikönyvekben általában külön részt szentelnek a helyi törvényeknek, előírásoknak és szokásoknak, ha nem szeretnénk semmilyen kellemetlenséget, jobb, ha alkalmazkodunk az adott ország elvárásaihoz.
Görögországban a meztelen fenék mutogatása közterületen például komoly szabálysértésnek számít, amit elzárással és súlyos pénzbírsággal büntethetnek. Ezt a rendelkezést minden bizonnyal nem a helyiek nudista hajlamai miatt hozták, sokkal inkább a részeg angol vagy német fiatalok miatt, akik éjjelente hangoskodva vetkőznek és otrombán viselkednek a görög szigetek nyaralóhelyein. A helyi lakosok már többször panaszt is emeltek az említett országok irányába, hogy regulázzák meg féktelen csemetéiket. Azt is kevesen tudják, hogy az Acropolison vagy más görög történelmi építménynél levetetik a hölgyekről a magas sarkú, hegyes cipőket, mivel ezek komoly sérülést okozhatnak az ősi építmények padlóján. Ha valaki nem tesz eleget a kérésnek, bizony még börtönbe is kerülhet.
Mondjuk azzal nem igen tudok mit kezdeni, hogy Svájcban tilos a WC-t lehúzni 10 óra után bizonyos szállodákban, mivel ez zavarhatja sokak nyugalmát. Nem tudom mit tehet a szegény utazó, ha rájön a szükség, de legalább csak pénzbüntetést kell fizetni, ha megszegjük a furcsa szabályt. A görög szigeteken egyébként a legtöbb helyen nem szabad a papírt bedobni a WC-csészébe, hanem mellette gyűjtik egy szemeteskosárban. Ennek az az oka, hogy ezeken a helyeken nagyon keskeny csöveken fut a szennyvízhálózat, így azonnali dugulást idézhetünk elő. Bár ennek megszegéséért még börtönbüntetést senki sem kapott, mégse szegjük meg, ha nem szeretnénk kétnaponta a szállás recepcióját hívogatni dugulás miatt, a végén még ki is lakoltathatnak bennünket.
A helyi közlekedési szabályoknak szintén érdemes utánanézni minden esetben. Magyarországhoz hasonlóan a skandináv országokban szintén kötelező a fényszóró használat éjjel-nappal, és szigorúan büntetik az ezt elfelejtőket. Németországban tilos az autópályákon gyalogosan közlekedni, csakúgy, mint nálunk. Ha ezt megtesszük, akkor még börtönbe is kerülhetünk, arról nem is beszélve, hogy a legtöbb német autópályán nincs sebességkorlátozás, így akár az életünkbe is kerülhet ez a tiltott séta. Olaszországban és Görögországban viszont elég laza a közlekedési kultúra, ott még a tilosban parkolásért vagy az egyirányú utcák semmibe vételéért sem büntetnek meg.
Barcelonában ki nem állhatják a köpködést, s bár nem ültetnek le egy jól irányzott köpés miatt, bírságra és szóbeli ejnye-bejnyére biztosan számíthatunk, ha nem figyelünk erre az elvárásra. Velencében a Szent-Márk téren pedig tilos etetni a galambokat, nagyon súlyosan büntetik a szabálysértőket, akár ki is toloncolhatják a városból az engedetlen turistákat. Ennek oka, hogy a galambok rengeteg kárt okoznak a történelmi épületeken és szobrokon, így a városvezetés szeretné a számukat jelentősen csökkenteni. Franciaországban állítólag a legtöbb strandon tilos a bermudában való fürdés, ez bizony érdekes lehet a férfiaknak, akik szeretik a rövidnadrágos, laza fürdőnadrágokat. Szóval, ha ide indulunk, ne feledjük otthon a jó öreg fecskét. Ukrajnában hivatalból tiltják a közterületeken való italfogyasztást és dohányzást, így közlekedési eszközökön, megállókban és pályaudvarokon, parkokban és az utcákon sem megengedett. Tapasztalataim szerint egyébként bármennyire is ügyelünk Ukrajnában magunkra, a viselkedésünkre vagy a kocsinkra, a közlekedési szabályok betartására, biztosan megbírságolnak a rendőrök, hogy keressenek egy kis mellékest. Törökországban viszont nagyon ügyeljünk a készpénzre, mivel 6 hónaptól 3 évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható az, aki megrongálja a török valutát.
Ha tetszett a cikk, csatlakozz a csatangoló Facebook oldalához!