Sok ismerősöm csodálkozik azon, hogy a repülést én sokszor olcsóbbnak tartom az autós utazásnál! Pedig a kérdés valóban nem egyértelmű, hiszen mind az autós utazásnak, mind a repülésnek megvannak a maga előnyei és hátrányai, és bizony sokszor a költségek sem egyértelműek. Íme, néhány megfontolandó szempont, amit én mindig figyelembe veszek!
A kényelem és idő bűvöletében!
Számomra a nyaralások megtervezésénél az egyik legfontosabb szempont, hogy minél rövidebb időt töltsünk magával az utazással. Egyrészt szeretném a kevés szabadságomat valóban pihenéssel tölteni, másrészt utálok órákig egy helyben ülni. Vegyünk egy példát: európai tengerpartra szeretnénk utazni egy egyhetes nyaralásra. Hacsak nem a legközelebbi horvát tengerpartot vagy Észak-Olaszországot választjuk, akkor bizony autóval az utazás hossza elérheti a 15-20 órát is, megtett kilométerektől függően. Egy nap oda, egy nap vissza, így a nyaralásra marad 5 nap, amiből a sofőr egy napot minden bizonnyal alvással fog tölteni kipihenve a sok-sok órás vezetést. Ez pedig nem nevezhető igazán hosszú nyaralásnak! Repülővel viszont még Spanyolország legtávolabbi pontjai is elérhetőek 3-4 óra alatt, még ha a 2 órás reptéri várakozást is beleszámoljuk, akkor sem kell utazással annyi időt tölteni, mint mondjuk, ha leruccanunk a horvát riviérára. A repülőn nyugodtan lehet olvasni, senki sem fárad el a vezetéstől és a gyereket is könnyebb lekötni 2-3 órán keresztül, mint 10-15 órán át. Az biztos, hogy az autó mellett szól a bepakolható csomagmennyiség, de ha ügyesen válogatunk, akkor a poggyásszal sem lesz gond. Íme, néhány praktikus tipp a csomagoláshoz!
Számoljunk, a kőkemény tények!
Megdöbbentő, hogy sokan nincsenek tisztában a pontos úti-költségekkel sem. Vegyünk egy egyszerű görög példát: Olympic Beach igen népszerű a magyarok körében és legtöbbször autóval utaznak ide. A ViaMichelin szerint 12.5 óra tehetjük meg a 1085 km-t Budapestről, ez a valós életben a pihenőkkel együtt körülbelül 14 óra lesz véleményem szerint. Ez alatt az idő alatt a kalkulátor szerint összesen 110 Eurót költünk üzemanyagra, különböző útdíjakra, bár a mi autónkra nézve, a görög és a magyar dízelárakkal számolva, útdíjakkal együtt nekem 87.000 forint jött ki oda-vissza. Az amortizációval nem is számoltam! Természetesen az utazás ideje alatt enni is kell valamit, ami még itthon megvásárolva is fejenként plusz többezer forintos költség, megjegyzem még soha nem utaztunk úgy, hogy a benzinkutakon vagy a büfékben, ne vegyünk egy-egy csokit, jégkrémet, friss üdítőt egyéb nasit. Kis ráhagyással azt lehet mondani, hogy egy autós utazás oda-vissza 3-4 fővel körülbelül 100-120 ezer forintba kerül. Ha viszont akciós Wizzair jegyet foglalunk Thessalonikibe, akkor fejenként 6000 forintért megúszhatjuk a retúr utat, egy 3-4 fős családnak csomagokkal együtt kijön az utazás maximum 30-40.000 forintból. Természetesen itthon is ki kell jutni valahogyan a reptérre, így még számoljunk 5000 forint taxiköltséget Budapesten belül, illetve a repülőn is ehetünk valamit plusz 4000-5000 forintért, bár egy másfél órás utat ki lehet bírni evés nélkül is. A helyszínen kérhetünk reptéri transzfert a szállásig, ami körülbelül 60-70 EUR oda-vissza. Legrosszabb esetben is ki tudjuk hozni az utazást az autós odaút áráért, de ha ügyesek vagyunk, akkor akár 40%-kal olcsóbban is.
Néhány szó a félelemről és a biztonságról
Természetesen, ha valaki rosszul van a repülőn, vagy nagyon fél a repüléstől, akkor válassza az autót. Pár évvel ezelőtt az Atlanti-óceán felett mi is óriási viharba kerültünk, amikor megismertem a valódi turbulenciát, azóta egy kis szorongással ülök repülőre. Ilyenkor mindig a józan tényekre gondolok: naponta használom az autót, és soha nem jut eszembe az a körülbelül 350 ember, aki minden évben meghal a közutakon csak Magyarországon. Ezzel szemben tudomásom szerint magyar utas már évek óta nem zuhant le repülővel, bár a híradások miatt úgy tűnik, hogy egyre gyakoribbak a repülős balesetek (terrorveszély, műszaki hibák stb.) Világviszonylatban össze sem lehet hasonlítani a kockázatát a két közlekedési módnak.
Az élet és az utazások is kockázatosak, de olyan élményekkel lehetünk gazdagabbak, amit otthon a karosszékből el sem tudunk képzelni. Így én mindig az utazás mellett döntök, legyen szó egy autós kiruccanásról vagy egy repülős utazásról. Jó utat mindnekinek!